Сацыяльныя сеці

Жывапіс Вячаслава Ігнаценкі (Малдова) «Калейдаскоп».

16 ліпеня 2013 у 17.00 у малой зале Музея сучаснага выяўленчага мастацтва (пр. Незалежнасці, 47), адбудзецца адкрыццё выставы жывапісу Вячаслава Ігнаценкі (Малдова) «Калейдаскоп».

Нягледзячы на ​​тое, што Вячаслаў Ігнаценка вялікую частку жыцця жыве і працуе ў Малдове, карані яго жывапіснага таленту ляжаць у беларускай маляўнічай школе. Стыль, у якім выкананы многія работы Вячаслава Ігнаценка, крытыкі называюць геаметрычнай абстракцыяй. У ім гарманічна спалучаюцца рамантыка і рацыяналізм, маляўнічымі графічнымі знакамі і даведзенымі да дасканаласці формамі выяўляюцца законы светабудовы.

«Многія пытаюцца, чаму ў аснове маіх абстрактных работ такая ��еаметрычная выверанасць. Для мяне гэта свайго роду архітэктурнае або праектнае рашэнне на палатне, якое нясе іншую нагрузку і значэнне, чым традыцыйны жывапіс. Хоць іх і аб'ядноўваюць агульныя прынцыпы: кампазіцыя, малюнак, тон, паўтон, святло, цень, - форму падкрэслівае і завастрае чысты, кантрасны колер".

«Калейдаскоп» - мастацкая прастора, створаная дзякуючы спалучэнню розных геаметрычных формаў, гульні каляровых плоскасцяў, крывых і ламаных ліній. Мастак нетрадыцыйнай выяўленчай мовай, поўнай глыбокага сэнсу, імкнецца выказаць невыказнае, перадаць адчуванне адзінства душы і матэрыі, макра-і мікракосму.

Ігнаценка Вячаслаў:

1954 г.н.
Член Саюза мастакоў Малдовы (секцыя жывапісу).
Член Саюза дызайнераў СССР.

У 1983 годзе скончыў Беларускі дзяржаўны тэатральна-мастацкі інстытут.
З 1984 года ўдзельнічае ў рэспубліканскіх і міжнародных выставах.
У 1994 годзе на Міжнароднай выставе ў г.Торонто (Канада), заняў 1 месца ў раздзеле «графіка».
Удзельнік міжнародных пленэраў у Латвіі, Малдове, Расіі, Украіне.
32 персанальныя выставы. г. Мiнск (Беларусь), г.Бельцы, г.Кішынёў, г.Комрат, г.Тырасполь (Малдова), г.Белгарад-Днястроўск, г.Ільічэўск, г.Адэса (Украіна).
Работы знаходзяцца ў Нацыянальным мастацкім музеі Рэспублікі Беларусь, Гістарычным музеі Рэспублікі Беларусь, Нацыянальным мастацкім музеі Рэспублікі Малдова, Нацыянальным музеі прыроды і этнаграфіі Рэспублікі Малдова, Рэспубліканскай карціннай галерэі ім. А.В.Лосева г.Бендеры (Прыднястроўе), Мікалаеўскім абласным мастацкім музеі ім.В.В.Верашчагіна (Украіна), Музеі выяўленчых мастацтваў ім. А.Белага. г.Ільічэўск (Украіна). А таксама прыватных зборах многіх замежных краін.

тэл. + 373 69729557
vmignatenko@mail.ru